Bezpieczna jazda rowerem

Moda na jazdę rowerem opanowała nasz kraj na dobre. Świadczy o tym liczba rowerzystów, których można spotkać niemal na każdym kroku. W coraz większej liczbie miast jesteśmy w stanie skorzystać z tzw. roweru miejskiego, który jest idealnym rozwiązaniem gdy chcemy ominąć miejskie korki. Rozwija się także infrastruktura rowerowa, powstaje coraz więcej ścieżek i tras rowerowych. Niestety problem tkwi w tym, że trzeba ją tworzyć niemal od zera i rozwój ten nie jest proporcjonalny do wzrostu ilości zapalonych rowerzystów. Dlatego jazda rowerem a przede wszystkim “bezpieczna” jazda rowerem w Polsce to nadal spore wyzwanie.

Poruszanie się rowerem podobnie jak każdym innym środkiem lokomocji wymaga zastosowania się do obowiązujących reguł ruchu drogowego. Każdemu z nas niezależnie czy jedziemy autem, motocyklem czy rowerem grozi to samo niebezpieczeństwo. Różnica jest jednak taka, że w przypadku kolizji drogowej poruszający się rowerem jest chroniony w najmniejszym stopniu. Każdy upadek czy zderzenie może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Dlatego warto zadbać o siebie zanim wyjedziemy naszym rowerem w trasę.

Podstawowym elementem, który powinien zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo jest kask motocyklowe rowerowy. Jego wybór powinien być dla nas priorytetem w przypadku, gdy lubimy i bardzo często poruszamy się rowerem. Rynek oferuje nam bardzo szeroki wybór sprzętu rowerowego w tym także kasków. Wybierając sprzęt odpowiedni dla nas powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze jak często będziemy korzystać z naszego roweru?

Jeżeli jesteśmy początkującymi miłośnikami kolarstwa lub świadomie korzystamy z roweru tylko w weekendy nie będziemy decydować się na najdroższe modele kasków przeznaczone do profesjonalnej jazdy. Z tych warto skorzystać jeżeli rower to nasze narzędzie pracy i korzystamy z niego każdego dnia. W takim przypadku bardzo złym pomysłem jest oszczędzanie przy wyborze kasku. W wielu sytuacjach może on bowiem uratować nasze życie lub zdrowie. Druga kwestia, którą warto rozpatrzyć jest rodzaj terenu w jakim będziemy się poruszać. Producenci sprzętu potrafią dopasować swoje produkty tak aby chroniły naszą głowę w zależności od tego czy jedziemy po szosie czy też wybieramy się na wycieczkę po mieście. W zależności od naszych preferencji mamy np. specjalne kaski na trasy szosowe, MTB, turystyczne czy wreszcie na drogi miejskie.

Kaski typu MTB są najpopularniejszymi ze względu na ich uniwersalność zastosowania, ich najlepszym środowiskiem jest naturalnie teren ale świetnie sprawdzają się również na szosie czy w mieście. Kaski szosowe charakteryzuje z kolei ich kształt mający poprawić aerodynamikę, która jest niezwykle ważne w trakcie tego typu jazdy. Ostateczny wybór należy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji.

Jeżeli chodzi o koszty zakupu kasku to rozpiętość cen jest ogromna. Najtańszy kask można kupić już za 50 zł, jeżeli jednak bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem i nie jesteśmy ograniczeni finansowo to na kask możemy wydać nawet 1000 zł.

Jak widać powyżej elementów, które należy rozważyć przed kupnem kasku jest naprawdę dużo. Jedno jest jednak pewne kask powinien być niezbędnym elementem naszego wyposażenia rowerowego.