Jak wybrać buty rowerowe

Czy specjalne buty na rower gwarantują bardziej komfortową jazdę? Jak najbardziej! Nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym kolarzem, a na rowerze jeździsz dla czystej przyjemności. Buty rowerowe gwarantują Ci nie tylko wygodę, ale i większe poczucie bezpieczeństwa podczas samej jazdy na rowerze. Wybór odpowiednich butów na rower związany jest przede wszystkim z ich przeznaczeniem. Wyróżniamy 4 rodzaje butów rowerowych: 1. Szosowe – lekkie i sztywniejsze niż zwykłe buty. Przeznaczone są przede wszystkim do kolarstwa szosowego. 2. Zimowe – dla miłośników jazdy na rowerze podczas zimy. Chronią przed deszczem i śniegiem, idealne na minusowe temperatury 3. MTB – najbezpieczniejszy rodzaj obuwia na rower górski. Charakteryzują się brakiem sznurowadeł. Idealne do jazdy w ciężkich warunkach. 4. Trekking – możemy je wykorzystać do jazdy na rowerze jak i do długich spacerów.

Jak zacząć przygodę z kolarstwem

Jeśli jazda na rowerze jest Twoją pasją, a każdą wolną chwilę spędzasz na wycieczkach rowerowych – kolarstwo jest idealnym sportem dla Ciebie. Swoją przygodę najlepiej rozpocząć z kolarstwem szosowym i uprawiać je głównie w miesiącach letnich. Pozwoli nam to na stopniowe przygotowywanie naszego organizmu na większy wysiłek fizyczny. Kiedy uznamy, że jesteśmy gotowi na kolejny poziom kolarstwa – możemy sprawdzić, czy kolarstwo zimowe lub górskie będzie sportem dla nas. Zanim jednak zaczniemy myśleć o trudniejszych rodzajach kolarstwa i kupować dodatkowy sprzęt – warto wybrać się do najbliższego związku kolarstwa. Tam dokładnie dowiemy się, jak wyglądają treningi i jaki konkretnie sprzęt i strój powinniśmy sobie zakupić. Jako początkujący kolarze nie musimy zaczynać od bardzo profesjonalnego sprzętu. Przed rozpoczęciem treningów z profesjonalną grupą kolarską, zacznijmy przygotowywać nasze ciało do większego wysiłku. Dobrym pomysłem są częstsze wizyty na siłowni lub bieganie w parku. Im lepszą kondycję zdobędziesz podczas ćwiczeń, tym łatwiej przyjdzie Ci przyzwyczaić organizm do częstej jazdy na rowerze.

Specjalne obuwie na rower – warto?

Na pewno zastanawiacie się, czy kupno profesjonalnego obuwia rowerowego ma sens. Odstrasza przede wszystkim jego cena – a więc, czy warto wydać trochę więcej na obuwie przeznaczone tylko do jazdy na rowerze? Na samym początku należy obalić mit o wykorzystywaniu tego obuwia tylko w jednym celu. W zależności od jego roli, mamy wiele rodzajów obuwia do jazdy na rowerze. Najbardziej uniwersalne są buty rowerowe turystyczne, charakteryzujące się mniejszą sztywnością podeszwy. Umożliwia to zarówno wygodną jazdę na rowerze, jak i gwarantuje wygodę podczas spacerów. Wszystkie rodzaje obuwia rowerowego dopasowują się do pedałów roweru, a sztywniejsza podeszwa pomaga w lepszej przyczepności. Dzięki temu jazda jest bardziej komfortowa i dużo wygodniejsza. Poza tym takie buty są dużo bardziej trwałe niż zwykłe trampki. Nie zapominajmy o braku sznurowadeł. Zastąpienie ich klamrami jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem, które wyklucza ich plątanie się.