Cechy roweru górskiego

Rower górski to jeden z najbardziej popularnych jednośladów dostępnych na rynku. Jego przeznaczenie różni się również znacząco od rowerów miejskich czy rowerów trekkingowych. Sama nazwa wskazuje, że najlepszym terenem do jazdy są po prostu góry. Odpowiedni wybór roweru górskiego to bardzo istotna kwestia.

 

Rower ten odróżnia się również jeśli chodzi o jego budowę. W porównaniu do rowerów szosowych czy ATB są one cięższe, jako że muszę wytrzymać większe przeciążenia podczas jazdy po trudnym terenie. Kolejną ważną cechą tego typu jednośladów jest umieszczanie amortyzatorów, które nie tylko mają znaczy wpływ na wagę roweru, ale przede wszystkim zwiększają płynność jazdy oraz komfort.

 

Również koła są skonstruowane w specyficzny sposób, tak aby zwiększyć trakcję. W tym celu montuje się po prostu szersze koła, natomiast wybór opon jest bardzo duży w zależności od terenu, na którym rower ma się poruszać. Można również wyposażyć rower w opony o gładkim bieżniku co poprawi komfort jazdy na drogach asfaltowych, jednak bardziej typową opcją jest zastosowanie bieżnika w celu poprawienia trakcji.

 

W przypadku rowerów tego typu stosuje się również rozwiązania pozwalające na regulację przełożenia. Często liczba biegów mieści się w przedziale od 21 do 27, z czego 3 biegi z przodu, a 7-9 z tyłu.