Jak wybrać rower?

 

To podstawowe pytanie przychodzi na myśl każdej osobie planującej rozpoczęcie jazdy na rowerze. Najczęściej pierwszą kwestią dla wielu osób jest cena, która może się znacząco wahać w zależności od producenta, modelu czy dostępnych opcji. Pierwszą kwestią jest oczywiście przeznaczenie dla naszego roweru. Dojeżdżanie do pracy, starty w wyścigach, szosowanie po górach czy może rekreacyjna jazda w pobliskim parku? Kupowanie najdroższego roweru bez poznania jego przeznaczenia mija się z celem, a może nawet sprawić, że jazda będzie nużącą i nie przyniesie oczekiwanych skutków.

 

Rowery używane to z pewnością najtańsza forma zakupu, jako że tego typu okazję można znaleźć za mniej niż 500 złotych. Jednak warto sprawdzić dokładnie stan roweru oraz jego parametry. W okolicach 1000 złotych można znaleźć nowe jednoślady oferujące przyzwoity komfort jazdy, jednak nie zawsze tego typu rowery dostosowane są do oczekiwanych warunków. Jednak jeśli dołożymy kilkaset złotych z pewnością znajdziemy rowery przeznaczone do regularnego użytku niezależnie od warunków. Bardziej doświadczeni rowerzyści z pewnością przeznaczają więcej na zakup roweru, jednak te osoby dokładnie wiedzą czego oczekują i za co płacą, dlatego też ceny takich jednośladów mogą być naprawdę wysokie i sięgać kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.

 

Typ roweru to kolejna ważna kwestia, jako że nie ma sensu kupowania roweru górskiego do jazdy po mieście czy roweru szosowego do jazdy po górach. Przeznaczenie roweru to ważna kwestia, która ma ogromny wpływ na zadowolenie z jazdy. Również dla osób niezdecydowanych dostępne są różnorodne opcje, takie jak rowery ATB (all terrain bike) czy też rowery trekkingowe.

 

Wybór sklepu czy też sprzedawcy to kolejna ważna kwestia. Zakup roweru na targu czy stoisku może okazać się najlepszym rozwiązaniem, ze względu na przystępne ceny oraz możliwość sprawdzenia sprzętu na miejscu. Oczywiście autoryzowane salony to bardzo dobra opcja, jednak często rowery okazują się nieco droższe. Mimo wszystko nie da się pominąć oczywistych zalet takiego zakupu jak fachowa pomoc, duży wybór rowerów czy też możliwość przejażdżki na danym modelu. Często najtańszą opcją jest zakup jednośladu przez internet, w przypadku autoryzowanych sklepów nie ma ryzyka, natomiast gdy kupujemy używany model może się okazać, że to co otrzymamy wcale nie jest naszym wymarzonym rowerem, a po prostu starym, rozwalającym się sprzętem.

 

Aspektów dotyczących wyboru właściwego jednośladów jest bardzo wiele, gdy zależy nam na naprawdę dokładnym zapoznaniu się ze sprzętem warto poznać więcej informacji – zasięgnąć opinii w salonie lub też na licznych stronach internetowych.