Miejska jazda – jaki rower wybrać?

Coraz większa popularność rowerów jako środka transportu to na pewno bardzo pozytywny trend. Jazda na rowerze poprawia nie tylko kondycje czy zdrowie ale także jakość powietrza. Poranna przejażdżka do pracy to bardzo atrakcyjna forma transportu ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Ojczyzną tego typu rowerów jest Holandia. W kraju tym co co trzecia podróż odbywa się na rowerze, a jednośladów jest więcej niż mieszkańców. Należy zaznaczyć, że styl roweru miejskiego znacznie odbiega od rowerów górskich czy trekkingowych. Został on dostosowany po prostu do wygodnej jazdy po mieście.

 

Pierwszą kwestią jest specyficzna geometria, która niejako wymusza wyprostowaną sylwetkę oraz oparcie rąk na kierownicy w kształcie jaskółki. Oczywiście nie jest to przypadkowy zabieg, jako że stylistka ta umożliwia lepszą widoczność dla rowerzysty oraz kierującego samochodem, jako że rowerzysta jest lepiej widoczny ponad dachami. Kolejną kwestią jest waga roweru, jako że często jest to element mający duże znaczenie podczas zakupu. Rowery miejskie przystosowane są do spokojnej jazdy, dlatego też nie muszą być one lekkie. Również z tą kwestią związany jest brak przerzutek – rowery te nie są przeznaczone do szybkiej i agresywnej jazdy. Kolejną wyróżniającą cechą są duże koła – mniej więcej 28 cali. Osoby zainteresowane tego typu rowerem mogą znaleźć dużo więcej informacji na temat budowy oraz dostępności tego typu rowerów na wielu stronach internetowych. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli popularnego “holendra” często również w przystępnych cenach.

 

Również w wielu miastach zaczęły pojawiać się liczne stacje rowerowe umożliwiające za niewielką opłatą wypożyczenie jednośladu. Sposób działania jest bardzo prosty, wystarczy dokonać rejestracji oraz wpłaty 10 złotych w celu aktywacji konta. Rowery dostępne są przez całą dobę 7 dni w tygodniu. System wypożyczania jest przejrzysty i każdy powinien z łatwością sobie poradzić.